UKR-SEPRO UKRAYNA KALİTE BELGESİ

UKR-SEPRO UKRAYNA KALİTE BELGESİ ; Ukrayna’nın Kalite Sertifikası : UkrSEPRO 48 Milyon nüfusuyla Rusya Federasyonu’ndan sonra en büyük eski doğu bloku pazarı olan Ukrayna, İhracatçı Türk Firmalarının ilgisini çekmektedir.

Rusya’ya ürünlerini satan birçok firma, paralelinde Ukrayna’ya da ihracat yapmakta, bu pazar ile ilgilenen diğer firmalarımız Başkent Kiev ve diğer bir önemli şehir olan Odessa’da düzenlenen fuarlara sıkça katılmaktadır.

Yukarıda görülen işaret UkrSEPRO Sertifikaları üzerinde yeralan Ukrayna Derjstandart (Ukrayna Devlet Standartları) logosudur.

UkrSEPRO Hakkında Genel Bilgi : 1. Neden gerekli ?

• Her ülke kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorgulamaktadır. Bu paralelde Ukrayna da benzer tavrı göstermekte, ithal ürünlerden sertifika istemektedir. Bu ülkeye sıkça sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaç duymaktadır.

• Öte yandan, iç piyasada prestij sağlama yönüyle bu belge gereklidir. Bugün için TSE ve ISO 9000 Serisi Kalite Güvence Belgeleri bizim için nasıl bir anlam taşıyorsa, o ülke için kendi sertifikası da aynı prestij ve güvenilirlik anlamını taşımaktadır.

2. Nasıl Alınır ?

• Ürünleriniz önce tarafımızca incelenir, firmanız hakkında genel bilgiler Rusça’ya çevrilerek kataloglarınızla birlikte Kiev’de sertifika kuruluşlarına gösterilir. Fiyatlandırma için Resmi müracaat gereklidir.

• Tarafımızla yapacağınız sözleşme doğrultusunda işleminiz başlar ve Ukrayna’dan Yetkili Eksperler gelerek üretim yerinizde inceleme yapar. Numunelerin Kiev’deki Test Merkezinde incelemesi yapıldıktan sonra 10-15 gün içinde sertifikalar teslim edilir.

3. Çeşitleri nelerdir ?

UkrSEPRO çeşitlemesi daha çok hangi süre için verildiği ile alakalıdır:

• Bir yıl için verilen UkrSEPRO : Firma ürünleri incelenmeden, yalnız teknik dökümantasyon incelemesiyle verilir.Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir.Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

• İki yıl için verilen UkrSEPRO : Üretim yerinde yapılan inceme ve bunun sonucu düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

• Beş yıl için verilen UkrSEPRO : Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.